Molo i Marina

SOPOT to nie tylko miasto, to filozofia spędzania czasu wolnego

Molo i Marina

Molo to jeden z najpopularniejszych polskich obiektów rekreacyjno – wypoczynkowych, niezaprzeczalna wizytówka miasta Sopotu. W jego skład wchodzą dwie części. 

Część drewniana

spacerowa obejmuje główny pomost o długości 511,5 m, pokłady boczne ( tzw. ostroga) i dolne, które umożliwiają przybijanie statków pasażerskich i jachtów. Spacerowicze i turyści chętnie odwiedzają to miejsce również ze względów zdrowotnych, gdyż stężenie jodu w miejscach najdalej wysuniętych w morze jest dwukrotnie wyższe niż na lądzie.

Skwer Kuracyjny

Skwer Kuracyjny, źródło: visit.sopot.pl 

Część lądowa

to Skwer Kuracyjny o powierzchni 20 tym m2, na terenie którego znajduje się zabytkowa fontanna, muszla koncertowa, latarnia morska z punktem widokowym oraz stoiska z bursztynem i pamiątkami z Sopotu. Obecny kształt pomostu został nadany w 1927 roku z okazji 25 – lecia miasta. W latach 1989 – 91 dobudowano żelbetową głowicę ochraniającą pomost główny.

Marina Sopot

Decyzja o budowie Mariny przy molo w Sopocie zapadła w 2005 roku, ale oficjalnie budowa jej rozpoczęła się dopiero 11 marca 2010 roku. Wartość inwestycji obejmującej budowę dodatkowych falochronów, bosmanatu, 103 miejsc cumowniczych, wyniosła ponad 65 mln. złotych. Oficjalne otwarcie Mariny nastąpiło 6 lipca 2011 roku

Zobacz także

Sopot